A BORÜNNEPEKRŐL
A borünnep célja
Községünk a Neszmélyi Hegyközség Ászári körzetének területén fekszik. A községben évszázadok óta hagyománya van a szőlő termesztésének és a borkészítésnek..
A borünneppel szeretnénk megismertetni vendégeinkkel a rendkívül szép kilátással, panorámával rendelkező etei pincesort, és az etei borosgazdák kitűnő borait.
Az etei bortermelők által előállított jó minőségű borok hírnevének elterjesztése, öregbítése mellett szeretnénk a borturizmus fellendítését településünkön, illetve hegyközségi körzetünk területén. Célunk a helyi és a magyar borkultúra ápolása, a kulturált borfogyasztás népszerűsítése.
A szőlő és bortermelés hagyományainak megőrzése, továbbvitele, a szőlőkultúrával való foglalkozás népszerűsítése, az adottságok és lehetőségek kihasználására való buzdítás.
A borünnep általános, vázlatos programja
1. Érkezés, fogadás
Az invitálásunkra érkezőket a fogadóponton várjuk, ahonnan lovas fogatokkal, hintókkal kocsikázhatnak a rendezvénysátorhoz.
A programok idején folyamatosan lehetőség van pincehegyi "panoráma kocsizásra".
A vendégek a fogadóhelyen támogatói jegyet vásárolhatnak, amelynek fejében kóstolójegyeket kapnak, amiket a pincejárás során válthatnak be.
2. Megnyitó, kulturális műsorok
A megnyitón bemutatkozási lehetőséget kapnak a pinceházak tulajdonosai . A borosgazdák itt mutathatják be szőlészetüket, beszélhetnek a kóstolásra szánt boraikról.
A műsorokkal igyekszünk bemutatni térségünk amatőr csoportjainak tevékenységi körét, elsősorban a falu és közvetlen környezetének énekes , táncos csapatait, illetve a településhez valami módon kapcsolódó előadókat szerepeltetjük a kulturális programokban.
A terveink között szerepel híresebb előadók meghívása is, de szeretnénk megtartani a rendezvény családias hangulatát, és kerülni szeretnénk a fesztivál jelleget .
A rendezvény ideje alatt
-a dűlő kijelölt szakaszán kézműves termékek vására
-önkéntes vállalás alapján a pincéknél kézműves foglalkozások
3. Borkóstoltatás a nyitott pincékben
MIT JELENT A NYITOTT PINCE?
A nyitott pincék programhoz a borosgazdák szabadon csatlakozhatnak a felhívást követően, mindegy, hogy tagjai-e a borbaráti körnek vagy sem. A kínálásra szánt boraik számáról és fajtájáról is tetszés szerint határozhatnak, nincs megkötésünk, csupán az, hogy a meghívókészítésig szülessen meg a döntésük. Az is szabad akarat kérdése, hogy a "nyitott pince" valóban a pince lesz-e maga, vagy esetleg a présház, annak terasza , előtere...stb.
A lényeg az, hogy a vendégeket tiszta, esztétikus, a bor élvezetéhez megfelelő és inspiráló helyen fogadjuk, és tartsuk be a borkóstolás általános szabályait.
4. A vendégek étkeztetése a gasztronómiai sátorban
A bor és az étel "édes kettesben" járnak, együtt, egymást harmonikusan kiegészítve adhatnak még intenzívebb élményt.
A vendéglátás során igyekszünk az etei gazdasszonyok jól bevált receptjei szerint készült helyi specialitásokat kínálni, ezzel a bor élvezete mellett kulináris/gasztronómiai élvezetet is nyújtva látogatóinknak.
A borkóstolás főszereplői
A borünnepeinken saját, gravírozással feliratozott poharakkal várjuk a borkóstolásra a vendégeket.
A vanília, vagy fa aroma inkább a pohár alsó részében összpontosul.
Az etei szőlőtermelők borkínálatában elsősorban a fehér borok dominálnak. A valamikori piacot uraló ezerjó mellett ma már inkább a könnyedebb borfajták, Chardonnay, Irsai Olivér, Rizlingszilváni, Olaszrizling, Cserszegi fűszeres, Zöldveltelíni, Zöldszilváni, Királyleányka, Szürkebarát veszik át a termelésben a vezető szerepet. .
Ezek a borok viszik a prímet, közülük kerül ki a legtöbb aranyérmes bor a borversenyeken.
Vörösbor Etén ritka, mivel a szőlőtáblák közt csak elvétve találunk vörös borszőlő ültetvényt, mindössze pár termelő állít vörösbort.
Az utóbbi években szőlősgazdák egy része bővítette fajtakészletét üde rozé borokkal.
A Borünnepet megtalálod a Facebook-on is